Polscy wykonawcy na literę G


Grzegorz Turnau

fot. www.grzegorzturnau.pl

Grzegorz Turnau to wszechstronny artysta, który swoje życie poświęcił muzyce. Jego talent objawia się w komponowaniu, śpiewie oraz grze na fortepianie. Urodzony w Krakowie, od najmłodszych lat związany był z muzyką, kształcąc się w miejscowej szkole muzycznej. Edukację kontynuował w liceum o profilu ogólnokształcącym, a później na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zgłębiał tajniki filologii angielskiej. Jego kariera nabrała tempa, gdy jako uczeń szkoły średniej zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej. To wydarzenie otworzyło mu drzwi do Piwnicy pod Baranami, gdzie spędził kolejne trzynaście lat. W 1991 roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy album, który zapoczątkował bogatą dyskografię składającą się z szesnastu solowych płyt oraz licznych innych projektów muzycznych.


Grzegorz Markowski

fot. www.eska.pl

Początki kariery muzycznej artysty wiążą się z amatorskim zespołem Watabah, gdzie pełnił rolę wokalisty, a później rozwijał swoje umiejętności w Studio Piosenki ZAKR. W połowie lat 70. miał okazję występować w Teatrze na Targówku, gdzie trafił dzięki wsparciu Piotra Figla. W tym czasie równolegle doskonalił swoje wokalne zdolności, uczęszczając na lekcje śpiewu w renomowanej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Wśród jego pierwszych ważnych projektów znalazła się rock-opera „Jesus Christ Superstar”. Rok 1976 przyniósł mu możliwość solowego występu na koncercie „Debiutów” w ramach festiwalu w Opolu, a także zaśpiewania głównego motywu muzycznego popularnego serialu „07 zgłoś się”. Następny rok to czas współpracy z zespołem Victoria Singers, z którym również miał okazję zaprezentować się na opolskim festiwalu. W 1978 roku artysta nie tylko zaistniał jako solista na międzynarodowej scenie festiwalowej w Castlebar, gdzie został doceniony nagrodą za interpretację piosenki „Little Things”, ale także wziął udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Singiel z utworem „Little Things” zyskał na popularności, a jeden z egzemplarzy trafił do Bogdana Olewicza i Zbigniewa Hołdysa, co zaowocowało propozycją współpracy dla Markowskiego.


Grzegorz Hyży

fot. www.polsat.pl

Wychowany w rodzinie, gdzie muzyka była obecna na co dzień, odziedziczył pasję do dźwięków. Jego dziadek był akordeonistą, a umiejętności gry na gitarze przekazał mu wujek. Nawet ciotka miała wpływ na jego muzyczne zainteresowania, ucząc go grać na dudach. Edukację średnią zdobywał w pierwszym liceum w Gnieźnie. Przez dekadę poświęcił się treningom capoeiry, osiągając poziom pozwalający mu nauczanie tej sztuki walki. Jego pierwsze kroki w profesjonalnej muzyce datują się na koniec sierpnia 2010 roku. Po jednym z koncertów w Poznaniu, gdzie improwizował z innymi muzykami, postanowił stworzyć zespół BrytFunky wraz z osobami, które poznał. Niestety, współpraca w grupie trwała tylko rok. Po rozpadzie zespołu, Hyży nie zrezygnował z muzyki, lecz założył nowy projekt – Grzegorz Hyży & Band. Jego talent został doceniony w 2013 roku, kiedy to podczas trzeciej edycji programu X Factor zdobył drugie miejsce. Sukces ten otworzył mu drogę do dalszej kariery. W kwietniu 2014 roku wydał singel „Na chwilę”, który szybko podbił polskie listy przebojów, zdobywając pierwsze miejsce w zestawieniu airplay. Utwór ten znalazł się na debiutanckim albumie Hyżego, zatytułowanym „Z całych sił”, który miał swoją premierę 27 maja 2014 roku.


Grubson

fot. grubson.com.pl

GrubSon to wszechstronny artysta, który zyskał uznanie jako producent, raper i wokalista. Jego kariera muzyczna jest imponująca, a jej wymiar najlepiej oddają liczne koncerty i podróże. Każdy występ GrubSona to obecnie wydarzenie, które przyciąga uwagę nie tylko fanów hip-hopu, ale szerokiej publiczności. W dorobku artysty znajdują się albumy, które zdobyły złote i platynowe statusy, co świadczy o ich popularności i uznaniu wśród słuchaczy. Wyróżnienia nie omijają GrubSona także w kontekście prestiżowych nagród – jego płyty „Holizm” oraz „Gatunek L” były nominowane do Fryderyka, najbardziej cenionej nagrody muzycznej w Polsce, w kategorii Album Roku Hip Hop. GrubSon ma również na swoim koncie wyjątkowe osiągnięcie w świecie cyfrowym. Jego utwór „Na Szczycie” zyskał ogromną popularność na platformie YouTube, przekraczając jako pierwszy polski hip-hopowy teledysk próg 100 milionów wyświetleń. Artysta nie ogranicza się jednak tylko do muzyki. Jesienią 2018 roku, we współpracy z Przemkiem Corso, ukazała się książka „GrubSon – na szczycie”. Publikacja ta, nawiązując do tytułu jego przeboju, opisuje filozofię ciągłej pracy nad sobą i dążenia do celu, podkreślając, że w rzeczywistości nie istnieje ostateczny „szczyt” do osiągnięcia.


Gosia Andrzejewicz

fot. gosiaandrzejewicz.pl

Gosia Andrzejewicz, znana również jako Małgorzata Andrzejewicz, to artystka urodzona 14 stycznia 1984 roku w Bytomiu. Jest ona nie tylko piosenkarką, ale również tworzy własne teksty i komponuje muzykę. Jej utwory można przypisać do wielu gatunków muzycznych, w tym popu, ballad, hip-hopu, R&B, swinga, muzyki elektronicznej, disco, house’u oraz dance-popu. Karierę muzyczną rozpoczęła w 2004 roku i od tego czasu wydała pięć albumów studyjnych. Na swoim koncie ma również szereg hitów, w tym „Pozwól żyć”, „Słowa”, „Trochę ciepła” i „Otwórz oczy”, które przyniosły jej popularność i uznanie. Za swoje dokonania muzyczne została uhonorowana dwoma złotymi płytami. Gosia Andrzejewicz jest również laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych. Otrzymała między innymi Eska Music Award w kategorii Radiowy Debiut Roku, Superjedynki za Wokalistkę Roku oraz Debiut Roku, a także VIVA Comet Award w kategorii Charts Award za singiel „Pozwól żyć”. Ponadto była nominowana do Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii, co potwierdza jej znaczący wpływ na polską scenę muzyczną.


Golec uOrkiestra

fot. golec.pl

Golec uOrkiestra to zespół, który od momentu swojego debiutu w 1999 roku, zyskał miano muzycznego fenomenu na polskiej scenie. Założony przez braci Łukasza i Pawła Golców, zyskał uznanie dzięki swojemu unikalnemu połączeniu tradycyjnych góralskich rytmów z nowoczesnymi gatunkami muzycznymi. Ich pierwszy album, który nosił tytuł „Golec uOrkiestra 1”, przyniósł im popularność dzięki takim hitom jak „Lornetka”, „UFO” oraz „Crazy is my live”. Te utwory, pełne humoru i energii, do dziś są nieodłącznym elementem koncertów grupy. Rok 2000 przyniósł kolejny sukces w postaci albumu „Golec uOrkiestra 2”, który pokrył się poczwórną platyną. Utwór „Ściernisco” z tego albumu stał się nieoficjalnym hymnem młodej Polski po transformacji ustrojowej. Jego optymistyczny refren zyskał międzynarodowy rozgłos, gdy został zacytowany przez prezydenta USA, George’a W. Busha, podczas jego wizyty w Polsce. Na tej samej płycie znalazły się również inne popularne piosenki, takie jak „Słodycze” oraz „Zwycięstwo”, będące hołdem dla skoczka narciarskiego Adama Małysza.


Gabriel Fleszar

fot. www.pomponik.pl

Podczas edukacji w podstawówce, rozpoczął naukę gry na fortepianie i gitarze. Jego muzyczna ścieżka kontynuowała się w liceum, gdzie był członkiem chóru w Państwowym Liceum Muzycznym w Legnicy. W 1998 roku, wraz z grupą przyjaciół, założył zespół teatralny o nazwie „300 Chwil Do Deja Vu”. Ich spektakl pt. „4/4” zdobył uznanie i nagrodę na lokalnym festiwalu teatralnym w Legnicy. Sukces w przesłuchaniach ogólnopolskich zorganizowanych przez Universal Music Polska zaowocował podpisaniem wieloletniej umowy z tą wytwórnią muzyczną. W ramach współpracy z wytwórnią, artysta wydał trzy albumy: „Niespokojny” w 1999 roku, „Niespokojny II” w 2001 roku oraz „Pełnia” w 2003 roku. Debiutancki album promował singlem „Kroplą deszczu”, który szybko zdobył popularność. Również w 2000 roku, wystąpił w głównej roli w filmie „Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy. W 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji programu „The Voice of Poland” emitowanego na antenie TVP2. Osiem lat później, w 2019 roku, zasiadł w fotelu jurora w drugiej edycji programu „Śpiewajmy razem. All Together Now” na Polsacie. Ponadto, 8 września 2018 roku, uczestniczył w koncercie jubileuszowym Michała Wiśniewskiego.