Polscy wykonawcy na literę D


Dżem

fot. www.dzem.com.pl

Historia zespołu Dżem sięga znacznie wcześniej niż lata 80., które często uznaje się za okres, w którym grupa zyskała rozgłos. W rzeczywistości jej początki datuje się na rok 1973. Wtedy to bracia Beno i Adam Otrębowie, odpowiednio grający na gitarze basowej i gitarze, wspólnie z Pawłem Bergerem przy pianinie i Aleksandrem Wojtasiakiem na perkusji, zaczęli wspólne muzyczne jam sessions. Ich występy miały miejsce w różnych lokalnych miejscach, takich jak domy kultury czy kluby, gdzie grali na zabawach i potańcówkach. W tamtych czasach wiele zespołów w Polsce miało podobny charakter. Wprowadzenie do grupy Ryszarda Riedla, który był wokalistą i grał na harmonijce, początkowo nie przyniosło znaczących zmian. Zespół nie miał stałej siedziby, własnych utworów i nawet nazwy. Wykonywali głównie adaptacje utworów znanych zachodnich zespołów, takich jak Cream, Santana czy The Rolling Stones. Sytuacja zmieniła się, gdy konieczność wypełnienia pustego miejsca na plakacie koncertowym wymusiła wybór nazwy. Wtedy padło na „Jam”, co było odniesieniem do improwizowanego charakteru ich muzyki. Polska wersja nazwy, „Dżem”, pojawiła się przypadkowo w 1974 roku, kiedy to organizatorka jednego z koncertów zapisała ją w ten sposób.


Dwa Plus Jeden

fot. pejzazbezciebie.pl

W 1970 roku w stolicy Polski, Warszawie, powstał zespół wokalno-instrumentalny Dwa plus Jeden. Założycielami grupy byli Elżbieta Dmoch, Janusz Kruk oraz Andrzej Rybiński. W dorobku zespołu znajduje się dziesięć albumów studyjnych, z których trzy uzyskały status złotych płyt. Grupa zdobyła również wiele prestiżowych nagród i zyskała uznanie dzięki licznym występom zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Największą popularność w kraju zespół zyskał w dekadzie lat 70., a na przełomie tej dekady i lat 80. odniósł sukces także w Europie Zachodniej. Niestety, działalność grupy dobiegła końca w 1992 roku po śmierci Janusza Kruka, mimo że w latach 1998-1999 grupa na krótko wznowiła działalność. Dwa plus Jeden zapisało się w annałach polskiej muzyki popularnej jako jedna z najbardziej wpływowych formacji. Ich utwory, takie jak „Chodź, pomaluj mój świat”, „Hej, dogonię lato”, „Wstawaj, szkoda dnia”, „Windą do nieba” oraz „Iść w stronę słońca”, stały się niezapomnianymi hitami. Na arenie międzynarodowej zespół jest rozpoznawalny dzięki takim piosenkom jak „Easy Come, Easy Go” i „Singapore”.


Donatan

fot. P. Tarasewicz / CGM.PL

Od początku nowego tysiąclecia, czyli od 2002 roku, Donatan aktywnie działa w branży muzycznej jako producent. Jego talent został doceniony przez czołowych artystów polskiego hip-hopu, z którymi miał okazję współpracować. Wśród nich znaleźli się tacy raperzy jak Gural, Mes, PIH, Chada, Pezet oraz Onar. Jego umiejętności produkcyjne zostały oficjalnie uznane w 2012 roku, kiedy to prestiżowy magazyn „Machina” umieścił go na 10. miejscu wśród najlepszych polskich producentów hip-hopowych. Witold Czamara, znany szerzej jako Donatan, ma korzenie zarówno polskie, jak i rosyjskie, które odziedziczył po matce. Kultywuje on wiarę w słowiańskie tradycje religijne. Od 2004 roku jest szczęśliwie żonaty. W 2014 roku Donatan wraz z wokalistką Cleo mieli zaszczyt reprezentować Polskę na konkursie Eurowizji z utworem „My Słowianie”, który zyskał dużą popularność zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.


Doda

fot. instagram.com/dodaqueen

Dorota Rabczewska, znana szerzej jako Doda, przyszła na świat 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie. Jej rodzice to Paweł Rabczewski, odnoszący sukcesy w podnoszeniu ciężarów na arenie międzynarodowej, oraz Wanda Rabczewska. W czasach młodzieńczych Doda wykazywała talent sportowy, zdobywając laury w sprintach, skoku w dal i pchnięciu kulą. Mimo to, z czasem postanowiła skupić się na muzyce, porzucając karierę sportową. Doda wkroczyła w świat muzyki w 1998 roku, mając zaledwie 14 lat. Jej pierwsze kroki na scenie to występy w Teatrze Buffo w Warszawie, gdzie miała okazję grać w „Metro” i „Przeżyj to sam” – produkcjach Janusza Józefowicza. Równocześnie rozwijała swoje umiejętności wokalne pod okiem Elżbiety Zapendowskiej, cenionej trenerki wokalnej. Podczas angażu teatralnego Doda nie zaniedbywała edukacji. Uczęszczała do liceum, a po jego ukończeniu podjęła studia z psychologii klinicznej. Niestety, nie doprowadziła ich do końca, skupiając się na rozwijaniu swojej muzycznej kariery.


Dawid Podsiadło

fot. Sony Music

Dawid Podsiadło to znany polski artysta, który urodził się w Dąbrowie Górniczej 23 maja 1993 roku. Jego kariera nabrała tempa po tym, jak okazał się zwycięzcą w drugiej edycji programu „X Factor” w 2012 roku. Jako wokalista grupy Curly Heads, Podsiadło również zyskał uznanie w świecie muzyki. Jego pierwszy album, zatytułowany „Comfort and Happiness”, ukazał się w 2013 roku i szybko podbił polski rynek muzyczny, osiągając pierwsze miejsce na liście sprzedaży. Sukces ten potwierdziła sprzedaż przekraczająca 150 tysięcy egzemplarzy, co zaowocowało przyznaniem mu statusu diamentowej płyty. Album ten okazał się najchętniej kupowanym krążkiem w Polsce w roku jego wydania. Kolejne wydawnictwo artysty, „Annoyance and Disappointment” z 2015 roku, również osiągnęło pierwszą pozycję na liście OLiS i podobnie jak poprzednik, sprzedało się w nakładzie przekraczającym 150 tysięcy kopii, co ponownie zaowocowało diamentowym wyróżnieniem. Trzeci album, „Małomiasteczkowy”, wydany w 2018 roku, utrzymał tendencję zajmowania czołowych miejsc na listach sprzedaży, co potwierdza ogromną popularność Podsiadło na polskiej scenie muzycznej. Łączna sprzedaż jego płyt przekroczyła 600 tysięcy egzemplarzy, co świadczy o niezwykłym sukcesie tego artysty.


Dawid Kwiatkowski

fot. www.lokalna24.pl

Dawid Kwiatkowski przyszedł na świat w pierwszym dniu 1996 roku w Gorzowie Wielkopolskim i ma 174 cm wzrostu. Jego rodzicami są Agnieszka i Jacek Kwiatkowscy. Edukację rozpoczął w IV Liceum Ogólnokształcącym w rodzinnym mieście. Niestety, w trakcie drugiego roku nauki w szkole średniej zdecydował się przerwać edukację i nie przystąpił do egzaminu maturalnego. Mimo późniejszych prób ukończenia szkoły przez Internet, ze względu na intensywny grafik koncertowy, nie podjął ostatecznie decyzji o zdaniu matury. W młodości Dawid Kwiatkowski pasjonował się hip-hopem i był członkiem zespołu „Two of Us”. W 2012 roku odniósł sukces w lokalnym konkursie talentów „Askana Łowi Talenty” w Gorzowie Wielkopolskim, zdobywając pierwsze miejsce. W tym samym roku postanowił spróbować swoich sił w telewizyjnym show „Must Be the Music. Tylko muzyka”, które było emitowane na antenie Polsatu. Niestety, jego udział w programie zakończył się przed osiągnięciem etapu półfinałów.


Daria Zawiałow

fot. alterart.pl

Daria Zawiałow, urodzona w Koszalinie 18 sierpnia 1992 roku, jest znaną postacią na polskiej scenie muzycznej. Oprócz śpiewania, zajmuje się także pisaniem tekstów i komponowaniem muzyki. W przeszłości pracowała również jako dziennikarka muzyczna w Radiu 357. Jej dorobek artystyczny został doceniony licznymi certyfikatami. Wśród nich znajduje się podwójnie diamentowa płyta, diamentowa, potrójnie platynowa, a także wiele płyt platynowych i złotych, co świadczy o dużym uznaniu, jakim cieszy się jej twórczość wśród słuchaczy. Kariera muzyczna Darii Zawiałow rozpoczęła się już w dzieciństwie. Wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola”, gdzie wykonała utwór „Rzeka” z repertuaru Wolnej Grupy Bukowina. Wzięła udział w licznych konkursach i festiwalach skierowanych do młodych talentów. W czasach nastoletnich uczęszczała na zajęcia w Mini Studiu Poezji i Piosenki, które działało przy Centrum Kultury w Koszalinie. Po zakończeniu edukacji w gimnazjum, Daria przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała naukę w liceum o profilu muzycznym. Aby utrzymać się finansowo, śpiewała w zespole weselnym.