Polscy wykonawcy na literę C


Cztery Refy

fot. czteryrefy.pl

Od 1985 roku na polskiej scenie muzycznej działa zespół, który zrzesza miłośników żeglarstwa i muzyki morskiej. Ich twórczość obejmuje ponad 250 utworów, wśród których znajdują się szanty, pieśni morskie i wielorybnicze, ballady rybackie oraz utwory opowiadające o bitwach morskich. Inspiracje czerpią z folkloru irlandzkiego, szkockiego, angielskiego i bretońskiego, nawiązując do muzyki, która niegdyś rozbrzmiewała na żaglowcach. W repertuarze grupy dominują autorskie teksty oraz tłumaczenia klasycznych pieśni morskich, a część z nich wykonują w języku angielskim. Instrumentarium zespołu składa się wyłącznie z akustycznych instrumentów charakterystycznych dla tego gatunku muzyki, takich jak anglo-koncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina czy skrzypce. W ich wykonaniu często można usłyszeć szanty śpiewane a cappella.


Czesław Mozil

fot. Wikimedia Commons

Czesław Stefan Mozil, znany również jako Czesław Śpiewa, to artysta polsko-duński, który urodził się 12 kwietnia 1979 roku. Jego muzyczna kariera jest związana z grą na akordeonie, a wykształcenie zdobył w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. W wieku pięciu lat Mozil wyemigrował do Danii, a do Polski powrócił mając 28 lat. Jego twórczość muzyczna jest trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania, gdyż łączy w sobie elementy kabaretu, rocka, a nawet punk rocka. Mozil jest także założycielem duńskiego zespołu rockowego Tesco Value, którego nazwa wywodzi się z przezwiska, jakie otrzymał podczas wakacji w Anglii. W 2007 roku wystąpił na żywo z polską grupą Hey podczas ich koncertu w ramach MTV Unplugged. Czesław Mozil znany jest również z pełnienia roli jurora w programie talent show X-Factor w Polsce.


Czesław Niemen

fot. Agencja Wyborcza.pl

Czesław Wydrzycki przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku w miejscowości Wasiliszki Stare niedaleko Nowogródka. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się od śpiewu w chórze kościelnym, a edukację muzyczną kontynuował w latach 1953-1954 w szkole muzycznej w Grodnie. Po przeprowadzce na zachód Polski w 1958 roku, podjął naukę w gdańskiej szkole muzycznej. Kariera muzyczna Wydrzyckiego nabrała tempa po występie na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 roku. Przez kilka lat był związany z zespołem Niebiesko-Czarni, a następnie założył własne grupy: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Jako solista również odnosił sukcesy, a wśród jego najbardziej znanych utworów znajdują się „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami” i „Sen o Warszawie”. Kluczowym momentem w jego karierze był występ z Akwarelami na festiwalu w Opolu, gdzie za utwór „Dziwny jest ten świat” otrzymał specjalną nagrodę. Twórczość Niemena charakteryzowała się różnorodnością. Był pionierem big-beatu, ale jego zainteresowania muzyczne obejmowały również rock i jazz. Komponował muzykę nie tylko na potrzeby własnych projektów, ale także dla teatru i filmu, w tym dla „Wesela” Andrzeja Wajdy. W swoich kompozycjach często wykorzystywał teksty znanych poetów, takich jak Cyprian Norwid, Adam Asnyk czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer.


Czerwone Gitary

W styczniu 1965 roku, w gdańskiej kawiarni „Cristal” zawiązała się grupa muzyczna „Czerwone Gitary”. Założycielami byli Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Już w tym samym roku mieli okazję wystąpić w sopockim klubie „Non-Stop”, który słynął z tego, że latem prezentował najlepsze rockowe zespoły w kraju. Debiutancki album zespołu zawierał cztery utwory, w tym „Bo ty się boisz myszy” i „Taka jak Ty”. Nazwa grupy nawiązywała do koloru instrumentów, na których grali muzycy. Współpracowali również z Sewerynem Krajewskim, który gościnnie dołączył do zespołu. Wiosną tego samego roku zespół po raz pierwszy zarejestrował swoje utwory w Polskim Radiu, a jesienią wyruszyli na pierwszą trasę koncertową, promując się hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”.


Czadoman

fot. czadoman.pl

Paweł Dudek, znany szerzej jako Czadoman, to polski artysta, który swoją karierę muzyczną rozpoczął w zespole Arena, prezentującym rockowe brzmienia. Po nieudanej próbie solowej kariery w pop-rocku, spowodowanej konfliktem z menedżerem, od 2013 roku zyskał popularność jako Czadoman. Jego pseudonim artystyczny inspirowany jest nazwami amerykańskich superbohaterów. Znany jest z takich przebojów jak „Ruda tańczy jak szalona”, „Chodź na kolana” i „Bliźniaczki”, które cieszą się ogromną popularnością na YouTube, osiągając dziesiątki milionów wyświetleń.


Coma

fot. rockella.pl

Coma to zespół rockowy, który swoje początki ma w Łodzi, gdzie został założony w czerwcu 1998 roku. Ich twórczość czerpie inspiracje z dokonań znanych grup muzycznych, w tym Illusion, Pearl Jam oraz Led Zeppelin. Założycielami grupy byli gitarzysta Dominik Witczak oraz perkusista Tomasz Stasiak, którzy wcześniej współtworzyli zespół Ozoz. Do składu dołączyli kolejno basista Rafał Matuszak, gitarzysta Wojciech Grenda oraz wokalista Piotr Rogucki. Po trzech latach działalności, w 2001 roku, doszło do zmiany w składzie – Wojciech Grenda opuścił zespół z powodu nieporozumień, a jego miejsce zajął Marcin Kobza. Debiutancki singel grupy, zawierający utwory „Skaczemy” i „Pasażer”, stanowił pierwszy krok na drodze do rozpoznawalności Comy na polskiej scenie muzycznej.


Chłopcy z Placu Broni

fot. http://musicblog-piotrk.blogspot.com

Zespół Chłopcy z Placu Broni, który powstał w Krakowie w marcu 1987 roku, od samego początku był prowadzony przez Bogdana Łyszkiewicza, pełniącego rolę wokalisty, gitarzysty oraz autora większości utworów. W skład pierwszej formacji weszli również Jacek Królik jako gitarzysta, Waldemar Raźny grający na basie oraz Wojciech Namaczyński, który zajął miejsce za perkusją. Zarządzaniem zespołem zajął się Jarosław Sokół, a wsparcie kulturalne zapewniło Nowohuckie Centrum Kultury. Już w kwietniu tego samego roku, grupa zarejestrowała swoje demo w krakowskim studiu należącym do Ojców Jezuitów. To właśnie ta kaseta demo przyciągnęła uwagę Kory z zespołu Maanam, która poleciła Chłopców z Placu Broni do udziału w Festiwalu w Jarocinie. Był to wyjątkowy rok dla festiwalu, ponieważ po raz pierwszy i ostatni artyści mogli wziąć w nim udział dzięki rekomendacji innych znanych muzyków. W Jarocinie zespół, w którym grał również Jarosław Kisiński z Sztywnego Palu Azji, zyskał sympatię publiczności i znalazł się w czołowej dziesiątce, pomimo nieprzychylnych recenzji krytyków. Ich muzyka, prosta i bezpretensjonalna, z rock and rollowym brzmieniem i pozytywnym przesłaniem, zdobyła uznanie słuchaczy.


Cezary Makiewicz

fot. cezarymakiewicz.pl

Cezary Makiewicz to postać znacząca na polskiej scenie muzycznej, szczególnie kojarzona z gatunkiem country. Jako lider i twórca grupy KOLTERSI, nie tylko śpiewa i gra na gitarze, ale również tworzy muzykę i pisze teksty. Jego utwory charakteryzują się nowatorskim podejściem do country, łączącym w sobie elementy rocka, popu oraz folku, co przyczynia się do tworzenia unikalnego brzmienia na polskim rynku muzycznym. Makiewicz przykłada dużą wagę do tekstów, co sprawia, że słowa w jego piosenkach odgrywają istotną rolę. W przeszłości, w latach 1988-1995, Makiewicz był ważną postacią w zespole Little Maggie, który cieszył się mianem najlepszego polskiego wykonawcy bluegrass. Jego talent został doceniony w 1997 roku, kiedy to zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na piosenkę country za utwór „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Ten kawałek nie tylko zyskał uznanie jury, ale również podbił serca publiczności, stając się nieoficjalnym hymnem Pikniku Country w Mrągowie. W tym samym roku Makiewicz założył zespół Cezary Makiewicz i KOLTERSI, z którym występuje do dzisiaj. Artysta ma na swoim koncie liczne albumy oraz współpracę z różnymi stacjami telewizyjnymi.


C-Bool

fot. radiovictoria.pl

Od najwcześniejszych lat wykazywał zainteresowanie sceną muzyki klubowej. W 1998 roku rozpoczął karierę jako DJ, grając w klubach i dyskotekach. Po czterech latach rozpoczął produkcję muzyczną, a w 2003 roku nawiązał współpracę z zespołem Casteam. Jego dwie najbardziej znane produkcje z tego okresu to „Would You Feel” i „House Baby”, które wydał pod pseudonimem C-Bool. W 2010 roku zyskał większą popularność dzięki utworowi „Body & Soul”, który nagrał z Isabelle. Singiel ten znalazł się na listach przebojów w kraju. W czerwcu 2011 roku ukazał się jego pierwszy album studyjny zatytułowany „8 Years”.