Polscy wykonawcy na literę I


Iwona Węgrowska

fot. fot. Pawel Wodzynski, East News

Iwona Węgrowska, urodzona 17 maja 1982 roku w Żorach, jest znaną postacią na polskiej scenie muzycznej. Oprócz śpiewania, zajmuje się także pisaniem tekstów i jest obecna w świecie show-biznesu. W pierwszych latach swojej kariery, od 2004 do 2007 roku, była członkinią grupy Abracadabra, znanej później jako Abra. W tym czasie zespół wyprodukował dwa albumy: „Abra!” oraz „Czekam na miłość”. Po opuszczeniu grupy, Węgrowska rozpoczęła karierę solową i wydała dwa albumy pod własnym imieniem: „Iwona Węgrowska” w 2008 roku i „Dzielna” w 2010 roku. Jej solowy debiut był wspierany przez popularny singiel „Pokonaj siebie”, który powstał we współpracy z zespołem Feel i zyskał uznanie w stacjach radiowych.


Ira

fot. musicart.pl

Zespół IRA, który swoje korzenie ma w Radomiu, rozpoczął swoją działalność muzyczną w 1987 roku. Szybko zdobył rozgłos, debiutując rok później na prestiżowym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu „IRA”, pojawił się na rynku w 1989 roku i stanowił początek ich drogi na szczyt polskiej sceny rockowej. Kolejne wydawnictwa, w tym „Mój dom” z 1991 roku, „1993” oraz album koncertowy „Live”, przyniosły zespołowi ogromny sukces i ugruntowały ich pozycję wśród najpopularniejszych polskich zespołów rockowych. Utwory takie jak „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara” i „California” stały się hitami, które do dzisiaj są chętnie słuchane i stanowią nieodłączny element koncertów IRA, podnosząc temperaturę wśród zgromadzonej publiczności.


Igor Herbut

fot. igor-herbut.pl

Igor Herbut to postać znacząca na polskiej scenie muzycznej, będąc mózgiem i sercem zespołu LemON. Jego talent objawia się w wielu dziedzinach – od komponowania, przez śpiew, aż po pisanie tekstów i produkcję. Artysta ma w swoim dorobku liczne wyróżnienia, w tym złote i platynowe płyty, a także nominacje do prestiżowej nagrody Fryderyka. Urodzony w Przemkowie, Herbut ma korzenie w Beskidzie Niskim, co wyraźnie wpływa na jego twórczość. W muzyce, którą tworzy, wyraźnie słychać wpływy łemkowskie, wschodnie harmonie i góralską charyzmę, a także pewną nostalgię. Te elementy sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i trudne do zignorowania. Zespół LemON, założony w 2012 roku, szybko zdobył popularność i stał się jednym z ulubionych zespołów w Polsce. Ich nieustanne koncerty przez ostatnie pięć lat świadczą o ich energii i emocjonalności, które Herbut potrafi przekuć w muzykę. Jego umiejętności wokalne, będące połączeniem tradycji, edukacji jazzowej i osobistych poszukiwań, zyskały uznanie zarówno wśród publiczności, jak i wśród znanych osobistości muzycznych.


Ich Troje

fot. eska.pl

W 1994 roku Michał Wiśniewski spotkał się z Jackiem Łągwą. Razem pracowali nad musicalem „Wielki testament”, który był inspirowany twórczością François Villona i reżyserowany przez Jerzego Zbiróga. Niedługo potem, bo już w kwietniu 1995, otworzyli oni pierwszy w Polsce profesjonalny klub karaoke. Początkowo ich występy odbywały się w łódzkim Teatrze Muzycznym, ale z czasem przenieśli się do restauracji „Pera”, a później do klubu „Wall Street”. Podczas tego okresu Wiśniewski i Łągwa zajęli się nagraniami studyjnymi do „Wielkiego testamentu”. W studiu dołączyli do nich Artur Pastuszko oraz Magda Pokora, którą zauważyli podczas jednej z imprez karaoke. Niestety, spektakl nie spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i po kilku pokazach został zdjęty z repertuaru. Mimo to, w 1995 roku duet wydał piosenki ze spektaklu na kasetach pod tytułem „Rock’n’Villon”, które były dostępne w ich klubie karaoke. Wkrótce potem Wiśniewski, Łągwa i Pokora zdecydowali się na założenie zespołu, który nazwali „Ich Troje”. Nazwa grupy była odniesieniem do filmu Andrew Fleminga o tym samym tytule.


Irena Jarocka

fot. irenajarocka.pl

Irena Jarocka to postać, która w polskiej muzyce zajmuje miejsce szczególne. Jej talent i charyzma sprawiły, że zdobyła miano pierwszej damy polskiej piosenki. Posiadała głos o niepowtarzalnej barwie, który z łatwością znajdował drogę do serc publiczności. Jej dorobek artystyczny to liczne albumy wydane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, a także dziesiątki utworów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki. Utwory takie jak „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem” czy „Odpływają kawiarenki” są znane i lubiane przez szerokie grono odbiorców. Jarocka cieszyła się również uznaniem na arenie międzynarodowej, wydając płyty w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Związek Radziecki czy Czechosłowacja. Kariera Ireny Jarockiej rozpoczęła się w 1965 roku na festiwalu w Opolu, jednak to występ w Sopocie trzy lata później, gdzie zaśpiewała „Gondolierów znad Wisły” i zdobyła wyróżnienie za interpretację, uważała za swój prawdziwy debiut. Artystka mogła pochwalić się licznymi nagrodami z prestiżowych światowych festiwali oraz zwycięstwami w plebiscytach na najpopularniejszą piosenkarkę roku. Współpracowała z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Michael Legrand czy zespół ABBA. Jej albumy ukazywały się pod szyldem renomowanych wytwórni, w tym Phillips, Supraphon, Warner Brothers, Cristal-EMI, Melodia oraz Polskie Nagrania.