Polscy wykonawcy na literę A


Arka Noego

fot. www.arkanoego.pl

Arka Noego to zespół muzyczny, który skupia się na tworzeniu utworów dla dzieci o charakterze religijnym. Jego początki sięgają 1999 roku, kiedy to w związku z pielgrzymką papieża Jana Pawła II, katolicka stacja telewizyjna poszukiwała odpowiedniej piosenki i artystów, którzy mogliby uświetnić to wydarzenie. Wówczas powstała piosenka „Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest)”, która szybko zdobyła dużą popularność. Sukces tego utworu skłonił twórców programu telewizyjnego „Ziarno” do zaproponowania nagrania kolejnych piosenek.


Zespół Akcent

fot. www.zespolakcent.pl

Historia zespołu Akcent rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy to Zenon Martyniuk, wcześniej członek zespołu Akord, oraz Mariusz Anikiej, były muzyk grupy Centrum, postanowili połączyć swoje siły muzyczne. Ich debiutancka kaseta, zatytułowana „Akcent 1”, ujrzała światło dzienne w 1991 roku i przyniosła zespołowi pierwsze sukcesy dzięki takim utworom jak „Chłopak z gitarą”, „Dajcie mi gitarę” oraz „Tabu tibu”.


Anna Jantar

fot. Wikimedia Commons

Anna Jantar rozpoczęła swoją solową karierę muzyczną w 1973 roku, kiedy to na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaprezentowała utwór „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Następny rok przyniósł jej wiele sukcesów i wyróżnień. Podczas festiwalu „Slovenska Popevka” w Lublanie artystka została doceniona za wykonanie piosenki „Czas jest złotem”. W Kołobrzegu, na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, zdobyła nagrodę wytwórni „Polskie Nagrania” oraz tytuł „Miss Obiektywu”. W Austrii, na konkursie „Coupe d’ Europe”, wraz z Marianną Wróblewską i Tadeuszem Wożniakiem, otrzymała trzecią nagrodę zespołową. Ponadto, w irlandzkim Castlebar, na Konkursie Międzynarodowej Piosenki „Cisco”, jej utwór „Tak wiele jest radości” został wyróżniony trzecią nagrodą. W Polsce natomiast ogromną popularność zdobyła jej piosenka „Tyle słońca w całym mieście”.


Andrzej Zaucha

fot. Wikimedia Commons

Andrzej Zaucha urodził się w Krakowie 12 stycznia 1949 roku i tam też zakończył swoje życie 10 października 1991 roku. Był znany jako wszechstronny artysta, który nie tylko śpiewał w stylach R&B oraz jazzowo-popowym, ale również grał na perkusji i saksofonie altowym. Jego talent rozciągał się także na aktorstwo, zarówno w teatrze muzycznym, jak i w filmach, a także w świecie kabaretu. Zaucha pozostawił po sobie bogatą dyskografię, w tym nagrania do filmów i seriali.


Alicja Majewska

fot. www.alicjamajewska.com.pl

Artystka, której głos po raz pierwszy usłyszano w zespole Partita, rozpoczęła swoją solową karierę w 1974 roku. Jej talent został dostrzeżony podczas występu w programie telewizyjnym, gdzie wykonała utwory Hanki Ordonówny. To wydarzenie otworzyło jej drogę do współpracy z Mariuszem Walterem i występów w stylu retro. W latach 70. związana była z warszawskim Teatrem na Targówku, a swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod okiem profesor Olgi Łady. Jej głos rozbrzmiewał na scenach nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, docierając do publiczności w Europie, Azji oraz wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Artystka ma na swoim koncie wiele hitów, w tym takie jak „Jeszcze się tam żagiel bieli” czy „Odkryjemy miłość nieznaną”.


Agnieszka Osiecka

fot. PAP/W. Rozmysłowicz

Agnieszka Osiecka, urodzona 9 października 1936 roku, zyskała uznanie jako polska poetka, pisarka, autorka scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, a także reżyserka filmowa i dziennikarka. Jej twórczość obejmuje ponad 2000 tekstów piosenek, co czyni ją jedną z najbardziej znaczących postaci w polskiej kulturze. Zmarła 7 marca 1997 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne.