Zespół Arka Noego z Robertem "Litzą" Friedrichem.

Zespół Arka Noego

Bez kategorii gru 30, 2023 Brak komentarzy

Arka Noego to zespół muzyczny, który skupia się na tworzeniu utworów o charakterze religijnym, a jego członkami są głównie dzieci muzyków z grupy 2Tm2,3 oraz ich przyjaciół. Zespół zyskał popularność dzięki piosence „Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest)”, która zrobiła furorę podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Od tego czasu, przez grupę przewinęło się około stu młodych artystów, jak podaje Robert Friedrich. Arka Noego jest znana z koncertowania po całej Polsce, organizując specjalne występy z okazji świąt takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, które są transmitowane przez Telewizję Polską. Zespół ma na swoim koncie również występy za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2001 roku mieli okazję wystąpić przed papieżem i wiernymi w Watykanie. Twórczość Arki Noego przekroczyła granice kraju, a ich piosenki zostały przetłumaczone na kilka języków i nagrane przez zagraniczne zespoły. Grupa zyskała również rozpoznawalność dzięki udziałowi w reklamie lodów, gdzie zaśpiewali zmodyfikowaną wersję jednego ze swoich hitów. Występy na Przystanku Woodstock w 2010 i 2011 roku przyniosły zespołowi jeszcze większą popularność i uznanie, co zostało potwierdzone zdobyciem Złotego Bączka – nagrody przyznawanej za najlepszy koncert na scenie folkowej.

Robert „Litza” Friedrich – założyciel Arki Nego

Robert Friedrich, znany również jako Litza, urodził się w Babimoście i jest uznanym polskim artystą. Jego kariera muzyczna obejmuje różnorodne role, od muzyka, kompozytora, wokalisty, gitarzysty, po realizatora dźwięku i producenta muzycznego. W swojej karierze współpracował z wieloma zespołami, w tym z Acid Drinkers, Turbo, Creation of Death, Flapjack, 2Tm2,3, Arka Noego i Kazik na Żywo. Od 2010 roku jest członkiem zespołu Luxtorpeda. Poza muzyką, prowadzi wytwórnię muzyczną S.D.C. i studio nagraniowe Małe Studio.

W młodości Friedrich uczęszczał do szkoły o profilu sportowym, gdzie grał w piłkę ręczną. Pierwsze doświadczenia z gitarą zdobył dzięki kolegom ze szkoły i przypadkowo poznanemu milicjantowi. Swoją artystyczną drogę rozpoczął w zespole Los Desperados, założonym przez Tomasza Pukackiego. Po dołączeniu do Slavoy, Los Desperados się rozpadł, a w 1986 Friedrich ponownie połączył siły z Pukackim, tworząc Acid Drinkers. Po krótkim czasie zespół się rozwiązał, ale wznowił działalność w 1989 roku, kiedy to Friedrich dołączył do Turbo i nagrał z nimi trzy albumy. W 1991 roku założył zespół Creation of Death, z którym wydał album „Purify Your Soul”. W tym samym roku powrócił do Acid Drinkers, z którymi nagrał kilka albumów.

W 1994 roku dołączył do Kazik na Żywo, a także zespół Flapjack wydał swój debiutancki album. Po przejściu operacji serca w 1994 roku, Friedrich wrócił na scenę w 1995 roku, wydając album z KNŻ. W 1996 roku współtworzył zespół 2Tm2,3, a także kontynuował nagrywanie z Flapjack i Acid Drinkers. W 1998 roku opuścił Acid Drinkers, skupiając się na innych projektach.

W 1999 roku Friedrich skomponował utwór „Tato” oraz założył grupę dziecięcą Arka Noego. W kolejnych latach wydał z nimi wiele albumów. Po opuszczeniu Flapjack, kontynuował nagrywanie z 2Tm2,3. W 2009 roku powrócił do Kazik na Żywo, a w 2011 roku założył Luxtorpeda, z którą wydał cztery albumy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *