Zespół Akcent i Zenon Martyniuk grający na gitarze.

Zespół Akcent – legendarna grupa disco polo

Bez kategorii gru 30, 2023 Brak komentarzy

W 1989 roku na scenie muzycznej pojawił się nowy zespół o nazwie Akcent, który został założony przez dwóch muzyków z doświadczeniem w branży. Zenon Martyniuk, który wcześniej był członkiem zespołu Akord, oraz Mariusz Anikiej, były członek zespołu Centrum, postanowili połączyć swoje siły. Ich wspólny projekt szybko zaowocował wydaniem pierwszego albumu. W 1991 roku światło dzienne ujrzała kaseta „Akcent 1”, która przyniosła zespołowi pierwsze sukcesy. Na albumie znalazły się utwory, które szybko zdobyły popularność, w tym „Chłopak z gitarą”, „Dajcie mi gitarę” oraz „Tabu tibu”.

Początki zespołu Akcent

W 1991 roku Zenon Martyniuk i Mariusz Anikiej udali się do Belgii, gdzie zarejestrowali drugą płytę „Żegnaj mała”. Po tym wydarzeniu grupa przestała istnieć. Martyniuk nie zrezygnował z muzyki i rozpoczął współpracę z Crazy Boys, z którymi wyprodukował dwie kasety. Później, wraz z Henrykiem Mellerem, założył Ex Akcent, wydając trzy kolejne kasety. W tym samym okresie Anikiej dołączył do Marka Majewskiego w zespole Marinero.

Po powrocie z zagranicy duet postanowił przywrócić do życia Akcent. W krótkim czasie na rynku pojawiły się dwie nowe kasety. Pierwsza z nich, „Dajcie mi gitarę”, zawierała nowe aranżacje utworów z dwóch pierwszych albumów. Druga, „Słuchajcie chłopcy”, przyniosła nowe utwory, w tym hit „Stary Cygan”, który odniósł sukces w plebiscycie Radia Katowice. Od tego momentu Akcent zyskał pozycję lidera na scenie disco polo, gatunku, który w tamtych latach zdobywał coraz większą popularność.

Dalsza kariera zespołu Akcent

Album „Peron łez” umocnił pozycję zespołu na scenie muzycznej, a rok 1994 przyniósł kolejne osiągnięcia. Wówczas to światło dzienne ujrzał krążek „Życie to są chwile”, z którego wywodzą się przeboje „Mała figlarka” i „Dźwięki strun”. Te utwory zyskały ogólnopolską sławę, nawet w miejscach, gdzie disco polo dotąd nie było tak popularne. Akcent zdecydował się również na produkcję pierwszych teledysków do tych dwóch piosenek.

W 1995 roku zespół wypuścił album „Czar miłości”, który promowały klipy do piosenek „To właśnie ja” i „Kołysanka dla ukochanej”. Następnie, w 1996 roku, grupa zdecydowała się na eksperymenty muzyczne, współpracując z Igorem Giro. Owocem tej współpracy był album „Akcent Dance”, który był odmienny od dotychczasowego stylu zespołu. Z tej płyty pochodzą utwory „Daleko do gwiazd” i „Całuj mnie”, do których również powstały teledyski. Mimo że eksperyment okazał się udany, był to jednorazowy wybryk w twórczości zespołu.

Na kolejnym albumie „Oczarowałaś mnie”, zespół powrócił do swojego charakterystycznego brzmienia. Z tej płyty pochodzą takie hity jak „Ostatni most”, „Obraz Twój” i „Siwy koniu”. W 1997 roku ukazał się album „Akcent Gold”, który zawierał nowe aranżacje dziewięciu znanych przebojów oraz jeden premierowy utwór. Nowe wersje piosenek takich jak „Tabu tibu”, „Peron łez” czy „Żegnaj mała” ponownie zdobyły popularność. Do tej płyty powstały dwa teledyski: „Psotny wiatr” i „Żegnaj mała”.

Rok 1998 był szczególnym momentem w historii Akcentu, gdyż zespół w dotychczasowym składzie wydał płytę „Wyznanie”. Promowały ją cztery teledyski: „Wyspa szczęśliwych snów”, „Zostań tu”, „Wyznanie” i „Królowa nocy”. Album ten przyniósł zespołowi główną nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie. W 1999 roku nastąpiły zmiany w składzie – odszedł Mariusz Anikiej. Nowy album „Wspomnienie” zawierał zarówno premierowe utwory, jak i nowe aranżacje starych przebojów, do których nakręcono teledyski „Lato jest po to by kochać”, „Pada deszcz” i „Wspomnienie”.

Na początku nowego wieku tempo działalności zespołu nieco spadło. Dopiero po dwóch latach fani otrzymali nowy album „Moja gwiazda”, który ukazał się w 2001 roku i był ostatnim premierowym materiałem zespołu. Promowały go teledyski do „Dziewczyny z klubu disco”, „Rodzinnego domu” i tytułowej „Mojej gwiazdy”.

W 2002 roku na rynek trafiły „Platynowe przeboje”, a w kolejnych latach Akcent prezentował pojedyncze utwory na festiwalach w Ostródzie. W 2006 roku Zenek Martyniuk w duecie z Waldemarem Oksztulem, dawniej z zespołu Imperium, wydał album „Do Ciebie”.

W latach 2006-2015 popularność zespołu rosła. Akcent wydawał hit za hitem, w tym „Czemu jesteś tak dziewczyno”, który zdobył główną nagrodę Gran Prix na festiwalu w Ostródzie w 2007 roku. W 2008 roku zespół skupił się na produkcji nowych utworów, które były grane głównie na koncertach i w klubach. W latach 2009-2014 powstały kolejne hity, takie jak „Szczęśliwa Gwiazda” czy „Tańcząca w deszczu”, które zdobywały nagrody publiczności na festiwalu w Ostródzie.

“Przez Twe Oczy Zielone” hitem w Polsce

W 2014 roku utwór „Przez Twe oczy Zielone” zdobył uznanie publiczności, otrzymując nagrodę na festiwalu w Ostródzie. Rok później Zenon Martyniuk został wyróżniony statuetką Osobowość Roku podczas uroczystej gali. W tym samym czasie na ekranach kin zadebiutował film o fenomenie Disco Polo, w którym wykorzystano kilka piosenek zespołu Akcent, co potwierdza ich popularność.

Piosenka „Przez Twe Oczy Zielone” podbiła serca słuchaczy w całej Polsce, stając się przebojem wśród różnych pokoleń. Nawet piłkarze reprezentacji Polski świętowali swoje zwycięstwo z Irlandią, tańcząc w szatni przy dźwiękach tej melodii. Zenon Martyniuk zyskał również rozpoznawalność w mediach, pojawiając się w takich programach jak „Kuba Wojewódzki” czy „Świat się kręci” Agaty Młynarskiej. Zespół nie przestawał zaskakiwać, wypuszczając kolejne hity, takie jak „Kochana wierzę w miłość” i „Skradłaś wszystko”, do których teledyski powstały w USA. Koniec 2015 roku przyniósł kolejny przebój – „Przekorny Los”, który zyskał popularność po występie na festiwalu w Ostródzie.

W latach 2016-2018 zespół kontynuował koncertowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2017 roku ukazała się biografia Zenona Martyniuka pt. „Życie to są chwile”, której sprzedaż przekroczyła 20 tysięcy egzemplarzy. W tym samym roku na rynku pojawił się energetyzujący napój „ZENEK ENERGY DRINK”. Rok 2018 przyniósł rozpoczęcie prac nad filmem fabularnym „ZENEK” oraz występ zespołu na Sylwestrze z TVP2. W tym samym roku światło dzienne ujrzała piosenka „Ja Gnam przed Siebie” z teledyskiem nakręconym w USA.

Zespół Akcent stał się niekwestionowanym liderem na scenie Disco Polo, o czym świadczą milionowe wyświetlenia na oficjalnym kanale YouTube. Również na Facebooku fanów przybywa z dnia na dzień, a ich liczba zbliża się do miliona, co tylko potwierdza ogromną popularność lidera zespołu i jego muzyki.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *